کدخبر: 347

قیمت خودرو99 /پیش بینی جدید قیمت خودرو + جدول قیمت

کارشناس صنعت خودرو گفت: ادعای شورای رقابت مبنی‌بر قرعه‌کشی خودروها با فرمول جدید ناشی از عدم درک فعل‌وانفعالات بازار است؛ وقتی قیمت کارخانه و بازار به هم نزدیک شوند، قرعه‌کشی موضوعیتی ندارد.​

قیمت خودرو در سال اخیر با افزایش رو به رو بوده . قیمت خودرو دو نرخی است . قیمت خودرو در کارخانه ارزان تر از بارزار است . قیمت خودرو تاثیر زیادی می گیرد از اقتصاد جهانی . قیمت خودرو را با ما دنبال کنید.

طی چندماه اخیر تقریبا هر روز خبرهایی درباره افزایش یا کاهش قیمت خودرو در رسانه‌ها و بازار ردوبدل می‌شود و همین‌امر بر بی‌ثباتی و نوسانی شدن بازار خودرو بیش‌ازپیش دامن می‌زند.

مدل خودرو قیمت اعلام شده توسط ایران خودرو (تومان) قیمت خودرو در بازار آزاد (تومان)
پژو 405 GLX دوگانه سوز 101.260.000 181.000.000
پژو پارس معمولی  121.574.000 206.000.000
پژو پارس دوگانه سوز 126.349.000 236.000.000
پژو 206 تیپ 2 110.111.000 193.000.000
پژو 206 تیپ 5 126.789.000 250.000.000
پژو 206 صندوقدار --- 240.000.000
سمند ال ایکس 116.735.000 183.000.0000
سمند ال ایکس EF7 بنزینی 114.962.000 199.000.000
سمند سورن 131.666.000 230.000.000
دنا معمولی --- 261.000.000
دنا پلاس توربو اتوماتیک --- 425.000.000
پژو پارس اتوماتیک --- 304.000.000
پژو 207 i دستی 159.800.000 280.000.000
پژو 207 i اتوماتیک ---- 420.000.000
دنا پلاس معمولی --- 290.000.000

دنا پلاس - توربو 4ایربگ

--- 340.000.000

در بازار آزاد، قیمت خودروهای داخلی در طول روز با چند نوسان همراه می‌شود. به‌عنوان‌مثال روز گذشته خودروهای داخلی طبق روال چند روز اخیر صبح با روند کاهشی همراه بودند اما در ساعات میانی روز سیر صعودی به خود گرفتند.

چنین روندی در بازار چندان خوشایند نیست زیرا درکمتر نقطه‌ای از جهان چنین اتفاقی روی می‌دهد. شاید حوزه خودرو تنها جایی است که به‌رغم گفته مسئولان، نظارت کارسازی بر آن وجود ندارد هرچند این نظارت‌ها درمواقع افزایش قیمت یا اجرای فرمول جدید نرخ‌گذاری بیشتر می‌شود. حال در این شرایط گفته می‌شود مصرف‌کنندگان و مشتریان سودی از نرخ‌گذاری جدید و آزادسازی قیمت‌ها نخواهند برد. هرچند گفته شده، این تصمیم به‌منظور دور کردن و حذف واسطه‌ها و دلالان از بازار خودرو اتخاذ شده است.

قیمت خودرو

بهبود شرایط بازار خودرو و نبود نوسان قیمتی تنها اتفاقی است که به سود مشتریان و مصرف‌کنندگان خواهد بود اما همچنان در بازار شاهد آن نیستیم. نوسان قیمت خودرو در بازار باعث شده است مشتریانی که قصد خرید دارند، تعلل کنند و چه‌بسا در برخی موارد گزینه مدنظر خود را نیز از دست بدهند که درپی چنین اتفاقی مجبور خواهند شد سراغ گزینه دیگری در بازار بروند و با قیمت کمتری خریدشان را انجام دهند.

این امر نه‌تنها باعث ضرر بیشتر مصرف‌کنندگان شده بلکه باعث از دست‌رفتن سرمایه مشتریانی می‌شود که به خرید خودرو دلخواه امید داشتند.

بررسی قیمت‌ خودروهای داخلی در بازار نشان از روند نوسانی بهای برخی خودروها طی روز گذشته دارد. اما با این‌حال همچنان رکود سنگین در بازار حاکم است و به‌رغم روند کند کاهشی قیمت‌ها دادوستدی در بازار انجام نمی‌شود و اغلب متقاضیان، شانس خود را در شرایط فروش خودروسازان امتحان می‌کنند تا شاید یکی از برندگان شرکت‌های خودروسازی باشند.

البته باید گفت نسبت به هفته‌های گذشته، در چند روز اخیر شاهد انجام بعضی معاملات خودرویی بودیم که دلیل آن را می‌توان افزایش نسبی قیمت برخی خودروها در بازار دانست. زیرا بعضی مشتریان معتقدند قیمت خودرو بیش‌از این کاهش نخواهد یافت، البته نمی‌توان آن را درست یا نادرست دانست.

قیمت خودرو

اما برخلاف خودروهای داخلی؛ در بازار وارداتی‌ها شاهد ثبات قیمت هستیم و تغییری در بهای خودروهای وارداتی موجود در بازار دیده نمی‌شود. هرچند این خودروها به‌دلیل ممنوعیت واردات، نبود یا کمبود مدل‌های به‌روز طی سه‌سال اخیر رشد قیمت قابل‌توجهی تجربه کرده‌اند. البته رشد نرخ دلار از ابتدای سال نیز بر بازار این خودروها تاثیرگذار بود و حالا شاید کمتر کسی توان خرید چنین خودروهایی را داشته باشد.

البته باید گفت در شرایط فعلی و باتوجه‌به اعلام مصوبه اخیر شورای رقابت مبنی‌بر نرخ‌گذاری خودروها؛ بازار خودرو با افزایش مقطعی قیمت‌ها مواجه شده و همین موضوع ثبات‌نسبی بازار را تاحدی برهم زده، اما مخالفت سازمان بازرسی با این مصوبه و درنتیجه عدم ابلاغ قیمت‌های جدید باعث توقف جهش قیمت‌ و سبب شد بازار به حالت قبل از مصوبه بازگردد.

مخالفت سازمان بازرسی با شیوه جدید قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت، مانعی برای ابلاغ نرخ‌های جدید خودروسازان شد و در نتیجه قیمت خودرو در بازار روندی کاهشی به‌خود گرفت.

بنابراین بعد از مخالفت هفته گذشته سازمان بازرسی با دستورالعمل شورای رقابت می‌توان گفت بازار تاحدی به تعادل برگشت. ازسوی‌دیگر باتوجه به اینکه در ‌حال‌حاضر بازار ارز دارای نوسان نیست، بعید است در شرایط عادی شاهد افزایش قیمت خودرو باشیم.

اتفاق مثبتی که شاید بتوان آن را نویدبخش ثبات نسبی قیمت‌ها در ماه‌های پایانی سال دانست. البته احتمال تغییرات قیمتی در بازار شب عید و روزهای پایانی سال وجود دارد اما فعلا به‌دلیل اعلام نشدن قیمت‌های جدید توسط خودروسازان می‌توان به آینده بازار امیدوار بود.

کارشناس صنعت خودرو گفت: با این استدلال که شورای رقابت اخیراً رساندن قیمت‌ها به سطح بازار را عاملی برای افزایش تولید خودرو می‌داند، شورا تاکنون با اصرار بر قیمت‌گذاری با اختلاف فاحش نسبت به بازار آزاد، مانع افزایش تولید بوده است!مرتضی شجاعی درباره فرمول جدید قیمت‌گذاری ۱۸ خودرو از سوی شورای رقابت گفت: تغییر مداوم شیوه قیمت‌گذاری خودرو از سوی شورای رقابت، نشان دهنده شکست قیمت‌ گذاری‌های سابق و تداوم فضای رانتی در بازار خودرو است.

قیمت خودرو

وی افزود: هنوز ۳ ماه از آغاز سیاست قیمت‌گذاری فصلی شورای رقابت نمی‌گذرد که مدل جدیدی برای ۴۵ درصد از محصولات ارائه شده است. این یعنی تصمیم شورای رقابت برای قیمت‌گذاری خودرو با احتساب هزینه تمام شده بر مبنای دلار ۲۵ هزار تومانی و آخرین تحولات تورمی هم چاره‌ساز نشد و اگر قیمت‌های شورا کارشناسی شده بوده، مصوبه اخیر شورای رقابت درباره ۱۸ خودرو ارتباطی با زیان خودروسازان نداشت.

شجاعی با اشاره به اهمیت افزایش تحویل خودرو به جای تولید آن گفت: بنا بر شرایطی، نزدیک شدن قیمت کارخانه و بازار با اختصاص بخشی از منابع حاصل از فروش خودرو برای مصارفی همچون توسعه حمل‌ونقل عمومی پذیرفتنی است. اما سیاست‌های اجرا شده تا رسیدن به این نقطه، هزینه‌هایی نظیر توزیع شدید رانت، افزایش التهاب در بازار آزاد و انتظار بی‌حاصل متقاضیان واقعی در صف‌های قرعه‌کشی را در پی داشته است.

این کارشناس صنعت خودرو ضمن اشاره به قیمت‌گذاری بی‌معنای شورای رقابت در مصوبه روز گذشته برای خودروهایی نظیر هایما که تولیدشان متوقف شده، اظهار داشت: شورای رقابت باید نسبت به دستاوردهای مداخلات چندین ماه اخیرش در بازار خودرو پاسخگو باشد. ادعای شورا مبنی‌بر قرعه‌کشی خودروها با فرمول جدید، ناشی از عدم درک شورای رقابت از فعل‌وانفعالات بازار است؛ چرا که وقتی قیمت کارخانه با بازار یکی و یا به هم نزدیک شوند، قرعه‌کشی موضوعیتی پیدا نمی‌کند.

قیمت خودرو

وی افزود: با توجه به نوسانات نرخ ارز و اثر مستقیم آن بر حجم معاملات و قیمت‌ها در بازار خودرو، قیمت‌گذاری بر مبنای متوسط ۳ ماه پیش بازار، کارساز نباشد. به عنوان مثال متوسط قیمت ۳ ماه گذشته خودرو بالاتر از نرخ های کنونی بازار استخراج می‌شود. به نظر می‌رسد، قیمت‌گذاری شناور درب کارخانه با شرط مهم شورای رقابت مبنی‌بر افزایش تیراژ تولید و اختصاص ما به التفاوت قیمت‌های شورا و بازار به مصارفی همچون توسعه شبکه حمل‌ونقل یا هزینه‌های درمان سوانح رانندگی در مقطع کنونی مناسب باشد.

شجاعی درباره تبعات کاهش فاصله قیمت کارخانه تا بازار آزاد خودروها گفت: این اقدام تقاضای نوسان‌گیری چندین میلیون متقاضی در طرح‌های فروش فوری را به حداقل تقاضای خرید از کارخانه می‌رساند و در شرایط کنونی که تقاضای سرمایه‌ای نیز کاهش چشمگیری داشته، حضور واسطه‌ها در بازار خودرو را کمرنگ‌تر و بازار را آرام‌تر خواهد کرد.

ارسال نظر: