کدخبر: 342

اوراسیا تایمز: اسلام آباد به سمت تهران چرخید

اوراسیا تایمز نوشت: با افزایش اختلافات میان اسلام‌آباد و ریاض، به دلیل عدم حمایت عربستان سعودی از کشمیر، عمران خان نخست وزیر پاکستان خواستار تقویت روابط با تهران شد.

وبگاه خبری «اوراسیا تایمز» از تمایل پاکستان برای افزایش و تقویت روابط با ایران پس از افزایش اختلافات میان اسلام‌آباد و ریاض، به دلیل عدم حمایت عربستان سعودی از موضوع کشمیر خبر داد.

به نوشته این وبگاه خبری، اسلام آباد پس از رد درخواستش از سوی عربستان سعودی برای تشکیل جلسه ویژه‌ای برای رسیدگی به اوضاع جامو و کشمیر در سازمان همکاری‌های اسلامی، با ریاض دچار اختلاف شده است. 

اوراسیا تایمز نوشته تصمیم پاکستان برای تشکیل یک ائتلاف موازی در کنار ترکیه و مالزی، سعودی‌ها را عصبانی کرده است تا حدی که آنها وام بدون بهره یک میلیارد دلاری را که برای اسلام آباد تمدید کرده بودند، پس گرفتند و همچنین از تمدید طرح پرداخت معوق نفت، که برای این امر در نظر گرفته شده بود، خودداری کردند. 

اوراسیا تایمز همچنین گزارش داد: این در حالی است که «شاه محمود قریشی»، وزیر امور خارجه پاکستان با رد اختلافات میان ریاض و اسلام‌آباد گفته بود عربستان به دلیل افت قیمت نفت با فشار اقتصادی روبرو است و پاکستان به خوبی از مشکلات عربستان سعودی آگاه است و در کنار این کشور خواهد ایستاد. 

به نوشته این رسانه، پاکستان با درک این موضوع که ممکن است حل اختلافات با عربستان سعودی به زمان زیادی نیاز داشته باشد، عمران خان برای تقویت روابط با همسایه خود پاکستان یعنی ایران، که به نظر او می‌تواند حتی قوی‌تر باشد، دست به کار شده است.

به نوشته اوراسیا تایمز، خان، در گفت‌وگو با وبگاه اردو زبان ARY News ، در این باره گفته است: «ما در مقایسه با گذشته روابط خوبی با جمهوری اسلامی ایران داریم و این روابط باید بیشتر تقویت شوند.»

این وبگاه خبری در ادامه نوشت: عمران خان پیش از این نیز در مقام حمایت از همسایه خود یعنی ایران برآمده بود؛ به‌طوریکه پاکستان خواستار رفع تحریم‌های آمریکا که شامل محدودیت‌های معاملات بانکی و فروش نفت می‌شود، شده بود.

اختلافات میان ریاض و اسلام‌آباد در حالی رو به افزایش است که یک روزنامه هندی روز گذشته به نقل از منابع خود نوشت که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به سرکردگی دولت سعودی در فکر انجام کودتای نظامی علیه دولت «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان هستند.

در همین راستا «عائشه صدیقه» کارشناس امنیتی پاکستانی به وبسایت «گاندرا» گفت که اسلام‌آباد تصمیم گرفته است با رویگردانی از دولت سعودی به سوی ایران متمایل شود که به احتمال زیاد به پروژه مشترک سه جانبه ایران، چین و پاکستان به نام «کمربند و جاده» (BRI) نیز مربوط است.

ارسال نظر: