کدخبر: 320

جدال روسیه و آمریکا بر سر ایران در شورای امنیت

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین اتریش با اشاره به تحول شامگاه سه شنبه در شورای امنیت سازمان ملل گفت که اغلب اعضای این شورا آمریکا را عضو برجام نمی دانند.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین اتریش شامگاه سه شنبه به عدم اجماع رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل برای اراوه ابلاغیه آمریکا برای فعال کردن مکانیزم ماشه اشاره کرد.

وی در پیامی در توئیتر نوشت: «در شورای امنیت سازمان ملل درباره تلاش آمریکا برای فعال کردن تحریم های مکانیزم ماشه وجود ندارد. اکثریت اعضای شورای امنیت سازمان ملل آمریکا را به عنوان عضو برنامه جامع اقدام مشترک نمی دانند که بتواند روند مربوطه را به راه بیاندازد.»

اولیانوف اضافه کرد: «بنابراین رئیس شورای امنیت در جایگاهی برای اتخاذ اقدام بیشتر قرار ندارد.»

شامگاه سه شنبه رئیس شورای امنیت در پاسخ به پرسش نمایندگان روسیه و چین برای اعلام موضع درباره درخواست آمریکا برای پیشبرد مکانیسم بازگشت تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرد این شورا در جایگاهی نیست که اقدامات بیشتری در این خصوص انجام دهد.

«دیان دجانی» گفت: «پس از رایزنی با اعضای این شورا، برای من روشن است که یک عضو شورا موضع خاصی درباره این موضوعات دارد در حالی که شمار زیادی از اعضا نظر متفاوتی دارند.»

دجانی اضافه کرد: «از نظر من، اجماعی در شورا وجود ندارد، این به معنای آن است که شورا در جایگاهی نیست که اقدامات بیشتری انجام دهد.»

ارسال نظر: