کدخبر: 821

چرا چاق می شویم ؟

​هفته گذشته در همین ستون به بررسی چهار مورد از علل اصلی چاقی پرداخته و گفتیم مصرف غذا و نوشیدنی‌های پرکربوهیدرات، کم‌تحرکی، عوامل ژنتیکی و خواب ناکافی زمینه‌ساز بروز چاقی می‌شوند.

داروها

دارو‌هایی نظیر داروهای ضدالتهابی استروئیدی (داروهای کورتونی) مانند پردنیزولون می‌توانند باعث تجمع چربی در در شکم و پشت گردن شوند. قرص‌های ضدبارداری ترکیبی (استروژن و پروژسترون) به‌صورت موقت می‌توانند باعث چاقی شوند. افزایش وزن همچنین از عوارض جانبی برخی از داروهای ضدافسردگی است. در این موارد با پزشک معالج‌تان در مورد امکان تجویز داروی جایگزین حتما مشورت کنید.

بیماری‌های غدد

اگر دچار کم‌کاری تیروئید باشید و هورمون تیروئید به اندازه کافی در بدن شما ترشح نشود، سوخت و ساز بدن‌تان کم شده و باعث افزایش وزن شما می‌شود که با درمان دارویی این افزایش وزن تا حدودی برطرف می‌شود.همچنین در بیماری کوشینگ با تولید بیش از حد هورمون کورتیزول به‌وسیله غده فوق‌کلیه یا تومور هیپوفیز باعث تجمع چربی در صورت، پشت گردن و شکم می‌شود.

همچنین در خانم‌ها با کیست‌های متعدد تخمدان (تخمدان پلی‌کیستیک) با از بین رفتن تعادل هورمونی و مقاومت به انسولین باعث افزایش وزن می‌شود و چربی اضافی در شکم آنها تجمع پیدا می‌کند.

استرس مزمن

برخی افراد به‌دنبال شرایط استرس‌زا مانند مرگ، مسائل اجتماعی و افسردگی دچار افزایش وزن می‌شوند. در این شرایط هورمون کوتیزول ترشح می‌شود که باعث افزایش اشتها شده و به‌دنبال آن فرد دچار پرخوری عصبی و چاقی می‌شود.

عادات نادرست تغذیه‌ای

مصرف غذاهای فست فود، غذاهای ناسالم و فرآوری شده و مصرف کربوهیدرات‌های ساده و نوشابه باعث افزایش میزان انسولین در بدن و مقاومت به این هورمون می‌شود که در نتیجه باعث تجمع چربی و چاقی می‌شود.

ارسال نظر: