کدخبر: 647

عوارض ناشی از پیکر تراشی چیست؟ / آنچه قبل از پیکر تراشی باید بدانید +توضیح کامل

پیکر تراشی روشی است که به وسیله ی آن می توان چربی های موضعی و پوست اضافه و شل شده ی بدن را برداشت. در واقع به همه جراحی هایی که موجب فرم دهی و کاهش چربی های موضعی بدن می شوند، پیکر تراشی می گویند. این جراحی می تواند شامل لیپوساکشن، لیپوماتیک، بادی جت و ابدومینوپلاستی بشود که هر یک مزایا و عوارض خاصی دارند.

پیکر تراشی برای خیلی از افراد می تواند مفید واقع شود به خصوص کسانی که بعد از یک کاهش وزن خیلی زیاد دچار افتادگی پوست شده اند. البته بعضی افراد هم برای خلاصی از چربی های موضعی که نسبت به رژیم و ورزش مقاوم بوده است به این جراحی روی می آورند. در کل این جراحی هم مثل همه جراحی ها عوارضی دارد که در این مقاله در مورد آن صحبت می کنیم

بزرگسالانی که ۷۰ درصد کاهش وزن دلخواه شان را با روش های طبیعی و غیر طبیعی لاغری کسب کرده اند و دارای پوستی صاف با پایه ی عضلانی خوب هستند.

افرادی که از سلامت کامل برخوردار بوده و دچار بیماری های خطرناکی که می توانند بهبودی را با اختلال مواجه کنند، نیستند.

افراد غیر سیگاری

اشخاصی که علاوه بر داشتن دیدگاه مثبت، اهداف مشخصی برای پیکر تراشی در ذهن دارند.

به طور کلی، اگر دارای چربی های موضعی هستید که به رژیم غذایی و ورزش واکنشی نشان نمی دهند، پیکر تراشی می تواند گزینه مناسبی برایتان باشد. پیکر تراشی برای کسانی که دچار چاقی مفرط هستند و قصد لاغر شدن دارند روش مناسبی نمی باشد اینگونه افراد بهتر برای کسب نتیجه ی بهتر و مطمئن تر از روش های جراحی لاغری مانند بای پس و اسلیو معده که مطمئن تر می باشد و مزایای بیشتری دارد استفاده کنند.

روش های مختلف پیکر تراشی کدامند و هر کدام چه عوارضی دارند؟

هر عملی می تواند خطراتی از قبیل خونریزی، عفونت و واکنش معکوس به بیهوشی را به دنبال داشته باشد.

احتمال بروز عوارض و خطرات معمولا رابطه مستقیمی با وسعت پیکر تراشی، مهارت و تجربه جراح دارد.

همچنین بعضی از روش های پیکر تراشی معمولا عوارض کمتری نسبت به روش های دیگر دارند در این مقاله عوارض روش های پرطرفدار پیکر تراشی که شامل لیپوساکشن، لیپوماتیک، بادی جت و ابدومینوپلاستی می شود را برای شما ارائه می کنیم:

لیپوساکشن

لیپوساکشن نوعی عمل زیبایی است و به رفع چربی های موضعی که با روش هایی همچون رژیم غذایی و ورزش آب نشده اند، می پردازد. در این روش با استفاده از لوله ی ساکشن، چربی ها از بدن تخلیه می شوند. اینکار می تواند فشار زیادی به اندام ها وارد کند.

خطرات احتمالی و  دیگر عوارض لیپوساکشن عبارت است از:

عوارض لیپوساکشن

کبودی شدید: که تا چندین هفته باقی خواهد ماند.

تورم: بهبود ورم حاصل از لیپوساکشن ممکن است ۶ ماه طول بکشد. همچنین ترشح مایعات از زخم ها می تواند مدت ها ادامه داشته باشد.

ترومبوفلبیت: شامل تشکیل لخته خون درون یک رگ که موجب التهاب و عوارض دیگر می شود.

عدم تقارن در فرم دهی بدن: در صورتی که قابلیت کشسانی پوست پایین بوده و زخم ها به شکل غیر طبیعی بهبود پیدا کنند، و یا اگر برداشت چربی از قسمت های مختلف بدن با دقت و به اندازه انجام نگرفته باشد، پوست بدن پس از لیپوساکشن خشک، چین خورده و برآمده به نظر می رسد.

بی حسی: بخش لیپوساکشن شده ممکن است دچار بی حسی شود. البته این حالت معمولا موقت بوده و به زودی از بین خواهد رفت.

عفونت: ممکن است در مواردی بسیار نادر، عمل لیپوساکشن موجب عفونت پوستی شود. در برخی مواقع این مشکل تنها با جراحی حل شده و ممکن است جای بخیه حاصل از آن باقی بماند.

سوراخ شدن ارگان های داخلی بدن: این مشکل بسیار نادر است.

مرگ: بیهوشی می تواند به ندرت خطر مرگ را به همراه داشته باشد.

مشکلات قلبی یا کلیوی: از آنجایی که مایعات به بدن تزریق شده یا از آن ساکشن می شود، تغییراتی در سطح مایعات بدن پدید می آید که می تواند منجر به مشکلات کلیوی یا قلبی شود.

آمبولی ریه: چربی ها می توانند پس از لیپوساکشن وارد جریان خون شده و به ریه ها وارد شوند که این اتفاق مانع گردش خون در ریه ها و نهایتا مرگ می شود.

ادم ریوی: تجمع مایعات ناشی از تزریقات به بدن می تواند ادم ریوی را در پی داشته باشد.

واکنش آلرژیک: بیمار ممکن است به داروها یا مواد مورد استفاده طی جراحی لیپوساکشن حساسیت داشته باشد.

سوختگی پوست: حرکت کانولا (لوله ساکشن) می تواند موجب اصطکاک و سوختگی پوست و اعصاب شود.

لیپوماتیک

لیپوماتیک روشی جدید در تخلیه چربی های موضعی بدن است که با ایجاد امواج اینفراسونیک  و چرخش لوله کانولا چربی ها را خرد کرده و تخلیه می کند. در واقع این روش همان لیپوساکشن است که بسیار سریع تر و با قدرت مکش بالا انجام خواهد گرفت.

عوارض لیپوماتیک

به عنوان عوارض لیپوماتیک می توان به احتمال امبولی در لیپوماتیک، طولانی بودن مدت عمل و در نتیجه خستگی و امکان اشتباه پزشک اشاره کرد. همچنین علاوه بر ناهمواری پوست بعد از لیپوماتیک، ارتعاشات شدید حاصل از امواج نیز می توانند به عروق بدن صدمه وارد کنند.

بادی جت

بادی جت نوعی روش لاغری موضعی است که به کمک قدرت آب به از بین بردن سلول های چربی بدن می پردازد. با وجودی که بادی جت کم تهاجمی تر از سایر روش ها بوده و دارای خطرات کمتری نسبت به لیپوساکشن است، اما می تواند عوارضی مانند عفونت، خونریزی شدید، دی هیدراته شدن، ورم ریه و سوراخ شدن بافت ها یا ارگان ها با فشار آب را داشته باشد.

ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی شکم که با نام تامی تاک نیز شناخته می شود، نوعی جراحی زیبایی برای بهبود ظاهر شکم محسوب می شود. طی ابدومینوپلاستی، چربی ها و پوست های اضافی شکم  برداشته شده و در اکثر موارد، بافت های میانی شکم نیز با بخیه سفت می شوند. سپس جراح زیبایی حالات پوست های باقی مانده را تغییر می دهد و ظاهری زیبا و متقارن برای شکم می سازد.

عوارض ابدومینوپلاستی

تمام جراحی ها می توانند تا حدودی خطراتی را به دنبال داشته باشند. برخی از عوارض جانبی و خطرات احتمالی ابدومینوپلاستی عبارت است از:

خطرات و عوارض بیهوشی: شامل واکنش آلرژیک که ممکن است به ندرت موجب مرگ شود.

عوارض جانبی مانند خونریزی یا عفونت

لخته شدن خون می تواند به صورت بالقوه موجب عوارض عروقی مرگبار مانند حملات قلبی، ترومبوز وریدی عمقی یا سکته مغزی شود.

آتلکتازی (جمع شدن ریه)

تجمع مایعات در زیر زخم

نکروز یا مرگ بافت در راستای زخم یا افتادگی پوست

آسیب دیدن اعصاب حسی که می تواند موجب بی حسی موقت یا دائمی آن قسمت شود.

بی حسی پهلوها که اغلب موقت خواهد بود.

ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

عدم تقارن یا ناهمواری پوست یا ناف

نکروز بافت ناف

برآمدگی، تورم یا خارش زخم

نیاز به انجام جراحی های دیگر برای درمان عوارض

البته این لیست کامل نیست و سابقه پزشکی و سبک زندگی هر فرد می تواند او را در خطر بروز عوارض بیشتری قرار دهد. به عنوان مثال افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند، ممکن است پس از ابدومینوپلاستی دچار عفونت ریوی شوند. برای بررسی احتمال بروز عوارض و خطرات بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 

ارسال نظر: