کدخبر: 126

آیا شستن ماسک، امکان انتقال ویروس را افزایش می‌دهد؟ + جزئیات

پزشک مرکز کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه شستن ماسک‌ها را اساسا توصیه نمی‌کنیم اظهار کرد: شستن ماسک‌ها سبب می‌شود بافت ماسک بهم ریخته و منافذ آن دچار تغییر شده و همین امر باعث می‌شود فاصله‌های منافذ ماسک بهم ریخته و احتمال انتقال ویروس افزایش پیدا کند.

دکتر "افشین اسدی" با بیان اینکه کرونا یک بلای اجتماعی است که همه تقریبا با آن اشنایی دارند افزود: سطح دانش مردم نسبت به ویروس کرونا روز به روز در حال افزایش است و خوشبختانه تا حدودی همه با روش‌های جلوگیری از سرایت این بیماری آشنایی دارند.

وی با تاکید بر اینکه «استفاده از ماسک»، «شستن دست ها» و «رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی» اقدامات بسیار مهمی در پیشگیری از ابتلا به این بیماری است افزود: درحال‌حاضر این سه اصل نسبت به سایر اقدامات در راستای مبارزه با ویروس کرونا از اهمیت بالاتری برخوردار هستند و تنها راه شکست ویروس کرونا نیز رعایت این سه اصل ساده است.

اسدی درباره انواع ماسک‌ها گفت: اصرار برای استفاده از ماسک‌های فیلتر دار به صورت عمومی درست نیست. ماسک فیلتردار برای کادر درمان و کسانی که احتمال مواجهه بیشتری با ویروس دارند را توصیه می‌کنیم اما برای عموم مردم به هیچ عنوان توصیه استفاده از این ماسک‌ها را نمی‌کنیم.

این پزشک مرکز کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک‌ها فیلتردار در افراد بیمار، ویروس رو به بیرون از ماسک انتقال خواهد داد افزود: به دلیل آنکه بیشتر افراد مبتلا به ویروس کرونا، بدون علامت هستند و به عنوان ناقل این بیماری معرفی می‌شوند، توصیه اکید می‌شود که مردم عمومی و کسانی که از سلامتی ۱۰۰ درصدی خود نسبت به این ویروس مطئمن نیستند به هیچ عنوان از ماسک‌های فیلتردار استفاده نکنند.

وی استفاده از ماسک‌های سه لایه را برای عموم مردم توصیه کرد و گفت: ماسک‌های سه لایه به گونه‌ای عمل می‌کنند که ویروس را در لایه‌های سه گانه به دام می‌اندازند اما آن چیزی که مهم می‌باشد این است که سرنوشت این ویروس چه می‌شود؟

اسدی با تاکید بر آداب ماسک زدن گفت: در هنگام استفاده از ماسک به هیچ عنوان نباید به آن دست زده، بر روی صورت جابه‌جایی کرده، بر روی چانه‌ها آورده و در هنگام استفاده از ماسک استمرارا داشته باشیم.

این پزشک مرکز کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره ماسک‌های پارچه‌ای نیز گفت: این نوع ماسک‌ها کارآیی کمتری نسبت به ماسک‌های سه لایه دارند اما می‌توان با استفاده از دستمال کاغذی در دورن این ماسک، تاثیرپذیری آنها را افزایش داد.

ماسک برای نوزادان ممنوع

وی با اشاره به اینکه کرونا جنگ احتمالات است و باید به گونه‌ای رفتار کرده تا بتوانیم احتمال انتقال ویروس را به حداقل برسانیم، درباره استفاده از ماسک برای برای کودکان نیز گفت: اساسا ماسک زدن مقدار اکسیژن رسانی را به بدن کم می‌کند. در افرادی که این دشواری مهم است (از جمله کودکان) باید احتیاط کرده و در این افراد سعی کنیم پوشش‌های دیگه از جمله فاصله‌گذاری فیزیکی و قرار گرفتن کمتر در معرض فضاهای عمومی توصیه می‌شود.

اسدی با اشاره به اینکه استفاده از ماسک به صورت پوشش دائمی برای بستن روی دهان یک نوزاد ممکن نیست اظهار کرد: بهتر است کودکان را کمتر در مکان‌های عمومی برده و در صورت الزام کودک در این محیط‌ها از یک ملافه نمناک بر روی صورت استفاده کرد.

این پزشک مرکز کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه شستن ماسک‌ها را اساسا توصیه نمی‌کنیم اظهار کرد: شستن ماسک‌ها سبب می‌شود بافت ماسک بهم ریخته و منافذ آن دچار تغییر شده و همین امر باعث می‌شود فاصله‌های منافذ ماسک بهم ریخته و احتمال انتقال ویروس افزایش پیدا کند.

ارسال نظر: