کدخبر: 87

خبر مهم

قیمت سکه 99 / پیش بینی جدید از قیمت سکه بعد از ترامپ + جدول و جزئیات

بازار سکه تحت‌تاثیر روند قیمت دلار حرکت می‌کند.​

قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید با قیمت ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته شد. قیمت سکه  دربازار امروز اعلام شد. قیمت سکه برخلاف هفته‌های قبل از روزهای قبل نزولی شده است.قیمت سکه همچنان دربازار کاهش قیمت را تجربه می کند. آخرین قیمت سکه امروز را در ادامه مشاهده کنید.

مهم‌ترین اتفاق دومین روز هفته، حفظ سطح حمایتی ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی در بازار سکه بود.

از آنجا که انتظار می‌رود، اسکناس امریکایی در ابتدای هفته جاری دچار افت قیمت شود، به احتمال زیاد فلز گرانبهای داخلی نیز در مسیر نزولی حرکت خواهد کرد. سکه در انتهای هفته گذشته ۳۰۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد. با این حال توانست سطح حمایتی ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی را حفظ کند. برخی از فعالان، باور دارند سطح یاد شده در روز شنبه شکسته خواهد شد و حتی فلز گرانبهای داخلی به سوی زیر ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان حرکت خواهد کرد. روز چهارشنبه ارزش ذاتی سکه حدود ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود.

با این حال، با توجه به افت احتمالی قیمت دلار، کف قیمت سکه نیز می‌تواند پایین‌تر برود. البته این نکته را نباید از خاطر برد که سکه‌بازان در هفته‌های اخیر در برابر افت قیمت بسیار مقاومت کرده‌اند و فلز گرانبهای داخلی مدت‌هاست که کانال زیر ۱۱ میلیون تومان را تجربه نکرده است. سکه در همین هفته گذشته به‌تدریج خود را به کانال ۱۲ میلیون تومان رساند و حتی به محدوده ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قدم گذاشت. با این حال، عبور از ترامپ، جهت انتظارات در بازار سکه داخلی را تغییر داد. روز پنج‌شنبه نیم‌سکه و ربع‌سکه افت زیادی را تجربه نکردند؛ با این حال، این دو سکه کوچک نیز در روز شنبه به احتمال زیاد، تسلیم جهت کاهشی خواهند شد.

نیم‌سکه و ربع‌سکه حباب بیشتری نسبت به سکه امامی دارند، در نتیجه افت بیشتر آن‌ها، دور از ذهن به‌نظر نمی‌رسد. اگر مقاومتی در بازار سکه برای افت قیمت صورت بگیرد، نشان می‌دهد که سکه‌بازان نسبت به آینده قیمت دلار خوش‌بین هستند و وضعیت کاهشی را پایدار نمی‌دانند. عامل دیگری که می‌تواند در برابر روند نزولی مقاومت خود را نشان دهد، نرخ حواله درهم است. اگر نرخ حواله درهم به زیر مرز ۷ هزار تومانی نرود، احتمال افت معنادار دلار دشوار است و در نتیجه سکه نیز در برابر افت قیمت مقاومت خواهد کرد.

حمله سکه به دروازه ۱۲ میلیونی جواب داد و این سطح شکست معامله گران تصور می‌کنند اگر امروز بتواند کانال ۱۲ میلیون را حفظ کنند تقاضا به بازار بازگردد و دروازه مقاومت دیروز کف محکمی برای نزول شود

امروز برای بازار سکه اهمیت زیادی دارد. در صورتی که فلز گران بهای داخلی بتواند خود را بالای ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تثبیت کند، خریداران جدیدی به بازار ورود خواهند کرد، امری که می‌تواند یکبار دیگر حرکت به سوی سطح ۱۲میلیون و ۵۰۰هزار تومانی را تسریع کند.

قیمت سکه

ولی به احتمال زیاد، سکه بازان امروز تا زمانی که مطمئن نشوند، بازار بالای مرز ۱۲ میلیون تومانی پایداری دارد، در موقعیت خرید قرار نخواهند گرفت. به باور برخی از بازیگران باتجربه بازار، سکه امروز پس از یک مکث‌، تعیین تکلیف خواهد شد. در واقع سکه بازان در ابتدا روند اونس طلا و دلار را رصد خواهند کرد و در صورتی که از این متغیرها سیگنال مطمئنی بگیرند، افزایش خریدها را کلید خواهند زد. در روزهای گذشته، سکه عموما خود پیشرو بازارها بود،

روز دوشنبه، میزان درصدرشد فلز گرانبهای داخلی بیش از دو برابر رشد قیمت دلار بود. برخی از معامله گران اعتقاد داشتند که علت رشد بیشتر سکه، افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی بود. طلا در نخستین روز کاری گذشته به راحتی از سد هزار و ۹۰۰ دلاری عبور کرد و در پایان نیز بالاتر از ۱۹۴۰ دلار بسته شد تا شروع طوفانی در نخستین روز سال میلادی داشته باشد.رشد قیمت دلار و طلای جهانی محرک هایی بودند که بتوانند سکه را از یک مرز حساس عبور دهند.

انواع سکه و طلا

نرخ خرید

نرخ فروش

سکه طرح قدیم

۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

۱۱  میلیون و ۶۰۰ هزار تومان

سکه طرح جدید

۱۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان

۱۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان

نیم سکه

شش میلیون و  ۲۰۰ هزار تومان

شش میلیون و ۳۷۰ هزار تومان

ربع سکه

چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تومان

چهار میلیون و ۲۷۰ هزار تومان

سکه گرمی

دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان

دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان

مثقال طلا ۱۸ عیار

-

پنج میلیون و ۱۴۰ تومان

گرم طلا ۱۸ عیار

-

یک میلیون و ۱۸۶ هزار تومان
 
صبح پنج شنبه اشاره شد که سکه بازان به احتمال زیاد به مرز ۱۲میلیونی تومانی حمله خواهند کرد. در آن هنگام تصور می‌شد که پس از این حمله میزان فروش‌ها بیشتر خواهد شد و قیمت در مسیر اصلاح قرار خواهد گرفت. در واقع، عده‌ای باور داشتند، سکه درروزهای دوشنبه و سه شنبه آخرین رشدهای خود را تجربه خواهد کرد. با این حال، در شرایط کنونی، صعود قدرتمند طلای جهانی تا حدی افزایشی‌های بازار سکه را به رشد بیشتر امیدوار کرده است.ولی به نظر می‌رسد در ابتدای روز سه شنبه مقداری احتیاط چاشنی فعالیت بازیگران بازار سکه قرار بگیرد. دیروز حباب سکه نیز از محدوده ۳ درصدی پایین رفت و در دامنه ۲ درصد قرار گرفت، امری که نشان از احتیاط موقت خریداران برای ورود به بازار می‌داد.

 قیمت سکه مروز چند؟

قیمت سکه

با وجود مرز شکنی قیمت در بازار سکه و ورود به کانال ۱۲ میلیون تومان اما به دلیل افزایش قیمت دلار و طلای جهانی حباب سکه بالا نرفت تا نشانه جدیدی در بازار سکه باشد. نشانه‌ای که حکایت از متفاوت بودن مسیر رشد قیمت در بازار دیروز دارد. به لطف افزایش قیمت دلار و اونس قیمت واقعی سکه در روز گذشته حدود ۲۹۰ هزار تومان بالا رفت.

 

حمایت از سطح یاد‌شده موجب شد که ریسک خرید کاهش پیدا کند و برخی از معامله‌گران تصمیم بگیرند که به بازار وارد شوند. نتیجه افزایش فعالیت سکه‌بازان در بازار، رشد قیمت فلز گرانبهای داخلی به بالای ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود. ساعت ۴ بعدازظهر روز یکشنبه، سکه در بازار با قیمت ۱۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان مورد‌معامله قرار می‌گرفت که ۱۴۵ هزار تومان بیشتر از روز ابتدایی هفته بود.

حمایت سکه حفظ شد

قیمت  سکه

با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی، بیشتر فعالان باور داشتند‌ عاملی که موجب شد‌ جریان نزولی در بازار سکه قطع شود، افزایش بهای دلار بود. اسکناس امریکایی بعدازظهر دیروز با قیمت ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش می‌رفت که افزایش ۶۰تومانی نسبت به روز شنبه را نشان می‌داد. گروهی از بازیگران ارزی باور داشتند، سفته‌بازان پیش از پایان کار ترامپ به دنبال آن هستند که کمی قیمت دلار را بالا بکشند و سپس اقدام به فروش کنند. با توجه به اینکه مدت زمان زیادی تا تحویل کاخ‌‌سفید به بایدن باقی‌نمانده است، عده‌ای از بازیگران باور داشتند، سفته‌بازان از همین حالا دست به‌کار شده‌اند. گروهی هم باور داشتند، اتفاق جدیدی در بازار روز یکشنبه رخ نداده بود و تنها بازار مانند هفته‌های اخیر سعی کرد از محدوده ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومانی حمایت کند. براساس روندهای اخیر بازار، این دسته از معامله‌گران انتظار دارند که دلار با رسیدن به محدوده ۲۵ هزار و ۹۰۰تومانی باز‌هم گرفتار افزایش فروش‌ها شود‌ در‌صورتی‌که دلار بار دیگر کاهش قیمت را تجربه کند، سکه هم به سوی نرخ‌های پایین‌تر حرکت خواهد کرد.

برخی از فعالان باور داشتند، دلیل افزایش خریدها در بازار سکه، رشد قیمت دلار بود. با بالا رفتن قیمت دلار، طلای به‌کار رفته در سکه گران‌تر می‌شود و در نتیجه، طبیعی است که قیمت این فلز گرانبها رشد پیدا کند. در این میان، برخی از تحلیلگران نیز باور داشتند، با کاهش حباب سکه، جسارت خریداران برای ورود به بازار افزایش یافت. روز شنبه حباب سکه به زیر ۳۰۰ هزار تومان رفته بود و فاصله قیمت بازاری سکه با ارزش ذاتی آن به محدوده ۲‌درصدی رسید. از نگاه دسته‌ای از تحلیلگران این موضوع موجب شد که برخی از معامله‌گران به‌صورت پله‌ای موقعیت خرید بگیرند. در هفته‌های قبلی فاصله قیمت بازاری سکه با ارزش ذاتی آن بعضا بالای ۱۰ درصد هم بود و خرید پرریسکی به‌شمار می‌رفت. دیروز ریسک خرید سکه با توجه به کاهش حباب پایین‌تر آمده بود. افزون بر کاهش حباب و افزایش قیمت دلار، حمایت بازیگران فنی از قیمت سکه در سطح ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی دیگر عاملی بود که به برگشت قیمتی فلز گرانبهای داخلی کمک کرد. ‌به‌طور طبیعی شماری ازمعامله‌گران رفتار خود را براساس متغیرهای گذشته‌نگر تنظیم می‌کنند؛ به این ترتیب، زمانی‌که قیمت به سطحی نزدیک می‌شود که در گذشته خریدها در آن افزایش پیدا می‌کرده است و به‌عنوان سطح حمایتی بازار شناخته می‌شود، بار دیگر امکان افزایش خریدها وجود دارد. با وجود افزایش قیمت روز یکشنبه، تعدادی از فعالان باور داشتند که سکه خریداری ندارد.

قیمت سکه

در همین ارتباط، نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر عنوان کرد که باتوجه به کاهش قیمت طلا و سکه در هفته‌های اخیر، انگیزه خرید و سرمایه‌گذاری روی طلا و سکه به‌شدت کاهش یافته است. کشتی‌آرای ضمن اشاره به اینکه در ایام فاطمیه خرید زیورآلات و جواهر نیز به حداقل خود رسیده است و بازار در رکود شدیدی به‌سر می‌برد، افزود: در حال‌حاضر طلا و سکه خریداری ندارد و به همین دلیل هم بازار از ثبات و رکود خاصی برخوردار است. این فعال در بازار طلا درباره پیش‌بینی‌ها از آینده قیمت طلا هم اینطور توضیح داد که باید تا ۲۰ ژانویه و انتقال قدرت در امریکا صبر کنیم؛ باتوجه به اعلام سیاست‌های اقتصادی جدید امریکا، قیمت جهانی طلا مسلما تغییر خواهد کرد.

برخی تحلیلگران فنی باور داشتند‌ بازار سکه به زمان حساسی رسیده است، چرا که اگر به زیر ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برود و در آن تثبیت شود، احتمال ریزش قیمت فلز گرانبهای داخلی تا زیر ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان وجود خواهد داشت.

 ارزش ذاتی سکه در روز ابتدایی هفته در حوالی ۱۱ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان قرار داشت. حباب قیمتی فلز گرانبهای داخلی یکی از عواملی است که انتظارات کاهشی را همچنان در بازار فعال نگه داشته است. با این حال، بازار مدت زیادی است که زیر سطح ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان نوسان کرده و به همین دلیل تا این سطح از دست نرود، احتمال افزایش شدید فروش‌ها در بازار سکه دور از ذهن است.

در آن‌سو، سکه برای افزایش قیمت طی روزهای آینده نیاز به حمایت دلار دارد. در واقع با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی، روند قیمت سکه طی روزهای آتی بیشتر تحت تاثیر تغییرات بهای دلار در بازار داخلی خواهد بود. روز شنبه، دلار دچار افت قیمت شد و نقش متغیر اصلی را در کاهشی شدن سکه ایفا کرد. اسکناس آمریکایی در اولین روز هفته ۶۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۵ هزار و ۶۴۰ تومان رسید. به گفته فعالان، افراد زیادی در بازار روز شنبه حاضر نبودند و حجم معاملات کاهش پیدا کرده بود. به گفته برخی فعالان با تجربه بازار، در بازار حواله درهم هم متقاضی خاصی وجود نداشت، عاملی که به بازیگران بازار داخلی، گرای کاهشی می‌داد. از سوی دیگر، احتمال آغاز تنش جدیدی بین ایران و آمریکا نسبت به انتهای هفته گذشته پایین‌تر آمده بود، در نتیجه معامله‌گران، با فراغ بال بیشتری اقدام به فروش دلار خود کردند.

قیمت سکه

دیروز دلار در صرافی‌های بانکی نیز افت قیمت را تجربه کرد. حدود ساعت ۴ بعدازظهر، قیمت اسکناس آمریکایی بر تابلوی صرافی‌های بانکی ۲۵ هزار و ۶۲۰ تومان بود که فاصله‌ای ۲۰ تومانی با قیمت بازار آزاد داشت و نسبت به روز پنج‌شنبه نیز افتی ۸۰ تومانی را نشان می‌داد. برخی فعالان باور داشتند، بازارساز پس از اینکه در یک بازه سه هفته‌ای قیمت را در دامنه‌ای محدود قرار داده بود، با کاهش روز شنبه به معامله‌گران سیگنال داد که به‌دنبال افت بیشتر قیمت‌هاست. دلار آخرین بار بیش از یک ماه پیش زیر کانال ۲۵ هزار تومان نوسان کرده بود. به باور برخی تحلیلگران، دلار برای اینکه در مسیر ریزشی قرار بگیرد، در درجه اول نیاز دارد که شکست مرز ۷ هزار تومانی حواله درهم را ببیند. با این حال، روز گذشته درهم درحوالی محدوده ۷ هزار و ۱۲۰تومانی به کار خود پایان داد. بر اساس صحبت‌های فعالان، در بازار درهم حجم معاملات بسیار پایین آمده است و بسیاری از معامله‌گران از بازار کنار کشیده‌اند. درهم حدود ۳ هفته است که در دامنه محدود ۷ تا ۷هزار و ۲۰۰ تومان نوسان می‌کند. روز شنبه ارزش دلار در شهرهای مرزی هم چندان بالا نرفت تا از این سمت و سو نیز به بازار داخلی فشار خاصی وارد نشود.

هم‌زمان با کاهش نوسانات ارزی، همچنان برخورد با دلالان ارزی ادامه دارد. در همین ارتباط، فرمانده انتظامی خراسان رضوی از دستگیری ۲۱ اخلال‌گر نظام ارزی در خراسان رضوی خبر داد. وی ادامه داد: در این تحقیقات مشخص شد برخی از این افراد عمدتا جزو صنف بنکداران طلا یا صراف بودند که در یکی از مجتمع‌های تجاری مشهد فعالیت داشتند. وی تاکید کرد: خرید و فروش هر نوع ارز به‌صورت واقعی باید طبق موازین بانک مرکزی انجام شود، در غیر این‌صورت مشمول ضوابط قاچاق خواهد شد.بهای سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز سه شنبه اندکی کاهش یافت. هر قطعه سکه تمام طرح جدید ۱۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان معامله شد که ۵۰ هزار تومان کاهش را در مقایسه با روزکاری قبل نشان می‌دهد. در یک ماه گذشته وضعیت کاملا متفاوتی بر بازار سکه سایه غالب شده. این فلز گرانبها در دامنه قیمتی محدودی زندانی شده است و نوسانات محدود، فعالان در بازار سکه را هم سردرگم کرده است.

قیمت سکه

در شرایطی که نوسانات محدود و جهت قیمت نیز نزولی باشد، برخی افراد به دنبال خرید سکه‌ای که با ارزش ذاتی این فلز گرانبها مطابقت بیشتری داشته باشد، هستند. باقی ماندن دلار در زیر کانال ۲۶ هزار تومان و عدم توانایی رشد اونس جهانی به بالای ۱۹۰۰ دلار باعث شده است که سکه نتواند روندی افزایشی داشته باشد.

سکه بازان با هر حربه‌ای بود، اجازه ندادند این فلز گران‌بها سطح حمایتی ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان را از دست بدهد؛ آنها به حفاظت از سطح حمایتی اکتفا نکردند و در معاملات پشت خطی روز یک‌شنبه، سعی کردند قیمت را بالای محدوده ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزارتومانی نگه‌دارند. افزایش خریدها در معاملات پشت خطی نشان‌گر آن بود که سکه بازان می‌خواهند یک‌بار دیگر مرز ۱۲ میلیون تومانی را مورد آزمون قرار بدهند و در صورت توان حتی به ورای آن صعود کنند. بااین‌حال، برخی از معامله گران اشاره می‌کردند که انتظار رشد زیادی برای سکه را ندارند و تلویحاً اشاره می‌کردند که به دنبال خالی کردن سکه‌های خود بالای مرز ۱۲ میلیون تومان هستند.

حباب سکه خبر از خروج تقاضا می‌دهد

این هفته بازار جهانی طلای جهانی تعطیل است و درنتیجه سکه بازان نمی‌توانند روی حمایت این متغیر حساب کنند. در بازار ارز داخلی هم معامله گران قدرت زیادی نشان نداده‌اند که دلار را دچار افزایشی خاصی کنند. صحبت‌های بازیگران باتجربه بازار نشان می‌دهد که سکه پشتوانه محکمی برای افزایش قیمت ندارد، ولی دارندگان این فلز گران‌بها حاضر نیستند به‌راحتی در موقعیت فروش قرار بگیرند. وضعیت حباب سکه هم به‌گونه‌ای نیست که از افزایش قیمت این فلز گران حمایت خاصی بکند. ارزش بازاری سکه هم چنان بیش از ۴ درصد از ارزش ذاتی آن است و رفتار حبابی این فلز گران‌بها خبر از ورود تقاضای جدید نمی‌دهد. حباب سکه در یک ماه گذشته به‌طور مرتب در حال کاهش بوده است، مسئله‌ای که بیشتر نشان از خروج تقاضا از بازار دارد. در بازار نیم‌سکه نیز چنین روندی وجود دارد، به‌طوری‌که حباب آن به زیر ۹ درصد رفت و ممکن است حتی بیشتر نیز کاهش پیدا کند.

قیمت سکه

در بازار سکه برخی معامله گران از عدد تراز سخن می‌گویند عدد تراز عددی است که روند معاملات بالا و پایین آن می‌تواند جهت بازار را از دید این گروه تعیین کند.

در بازار امروز عدد تراز ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عنوان می‌شود اگر قیمت سکه بالای این عدد تراز بماند ابتدا با مقاومت ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار و در صورت شکست آن به بالای مرز ۱۲ میلیون تومان می‌تواند برسد. قیمت سکه در معاملات پشت خطی مرز نخست مقاومت را شکست اما باید دید هیجان معاملات مجازی به بازار واقعی سرایت می‌کند.

زیر عدد تراز ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نیز عدد مهم ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قرار دارد. از دید معامله گران حفظ این خط به معنی برگشت بازار به مسیر صعود است اما نگاه معامله گران بنیادی از این دیدگاه پشتیبانی نمی‌کند. این گروه عقیده دارد در بازار دارایی چشم‌انداز رشد در میان با حمایت‌های محکمی روبه‌رو نیست. کاهش قیمت مسکن در ماه آذر سیگنال مهمی برای این گروه تلقی می‌شود. این روند نشان داد تعدیل در بازارهای دارایی شروع‌شده و تقاضای پناهگاهی در حال خروج از بخش دارایی‌ها است. حداقل اگر خروج به‌طور کامل اتفاق نیفتاده ورودی بازار به دلیل انتظار بهتر شدن اوضاع کم شده است. ازاین‌رو گروه دوم تأکید دارد نوسان بازار سکه روزانه شده و شاهد موج‌های بلند چند وقت پیش نخواهیم بود.

ارسال نظر: