کدخبر: 2093

بیشترین مقدار یارانه را چه کسانی دریافت می کنند ؟

با پیش‌فروش خودروهای یکی از زیان‌ده‌ترین مجموعه‌های اقتصادی کشور، قرار است چقدر یارانه یا همان رانت خودرویی توزیع شود و این یارانه به چه کسانی می‌رسد؟

​از روز گذشته پیش‌فروش خودروساز بزرگ دولتی یعنی ایران‌خودرو آغاز شده و تا فردا ادامه دارد. درحالی که این خودروساز در سال گذشته نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان از ناحیه اختلاف «مبلغ بهای تمام‌شده» و «مبلغ فروش»، زیان دیده‌ اما هنوز این سیاست توزیع رانت یا همان یارانه خودرویی را ادامه می‌دهد.

در پیش‌فروش جدید قرار است سه خودرو پژو پارس، پژو 206 تیپ دو و سمند ال ایکس از طریق قرعه‌کشی توزیع شود.

در این پیش‌فروش درحالی خودرو پژو پارس با قیمت 121 میلیون تومان به فروش می‌رسد که قیمت آن در بازار 173 میلیون (معادل 142 درصد) بیشتر است. این خودرو در بازار با قیمت 294 میلیون تومان معامله می‌شود.

خودرو پژو 206 تیپ دو نیز در حالی با قیمت 110 میلیون تومان در فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو قیمت خورده که این خودرو در بازار 245 میلیون تومان است؛ یعنی اختلاف 135 میلیون تومانی و معادل 122 درصد.

خودرو سمند ال ایکس نیز توسط ایران‌خودرو با قیمت 116 میلیون تومان عرضه شده اما این خودرو در بازار 84 میلیون تومان گرانتر یعنی معادل 72 درصد بیشتر ارزش دارد. این خودرو در بازار با قیمت 200 میلیون تومان معامله می‌شود.

توزیع یارانه یا ارزان‌فروشی توسط ایران‌خودرو درحالیست که ایران‌خودرو پیش‌بینی کرده که در سال‌جاری بالغ بر ۷۱ هزار میلیارد تومان به‌عنوان بهای تولید محصولاتش ثبت شود و در مقابل، کمتر از ۵۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از ناحیه فروش، کسب درآمد کند. با این حساب، طی سال‌جاری اختلافی حدودا ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی بین بهای تولید و قیمت فروش محصولات ایران‌خودرو ثبت خواهد شد.(دنیای اقتصاد)

سال گذشته به واسطه همین زیاندهی خودروسازان، آنها از دولت حمایت مالی مطالبه کرده بودند.

اما قرار است بزرگترین یارانه امسال به جیب چه کسانی برود؟ آن طور که تاکنون اعلام شده این یارانه به کسانی داده خواهد شد که اسامی آنها در قرعه‌کشی ایران‌خودرو انتخاب شود.

ارسال نظر: