کدخبر: 120

آخرین قیمت جهانی طلا (۹۹/۰۵/۲۵)

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز گذشته (جمعه) با ۰.۴۴ درصد کاهش به ۱۹۴۵ دلار و ۱۲ سنت رسید.

در حالی که رشد سوددهی اوراق قرضه خزانه داری امریکا و تداوم بن بست در مذاکرات بسته محرک مالی امریکا موجب کاهش اشتها برای حضور در بازار طلا شده است، قیمت فلز زرد روز جمعه شاهد کاهش بود و در مسیر ثبت بدترین عملکرد هفتگی از ماه مارس قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات دیروز با ۰.۴۴ درصد کاهش به ۱۹۴۵ دلار و ۱۲ سنت رسید. قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات آتی دیروز برای تحویل در ماه دسامبر با ۱.۰۵ درصد کاهش به ۱۹۴۹ دلار و ۸۰ سنت رسید.

پس از رسیدن به رقم بی‌سابقه ۲۰۷۷ دلار و ۵۰ سنت در روز ۷ اوت و ۹ هفته افزایشی متوالی، قیمت طلا در این هفته شاهد کاهش ۴.۵ درصدی بود.

انتشار آمارهای ضعیف اقتصادی از جمله آمارهای ناامیدکننده از میزان خرده فروشی در امریکا نیز نتوانست به تقویت قیمت طلا در این هفته کمک کند.

میزان سوددهی اوراق قرضه ده ساله دولت امریکا به نزدیکی بالاترین رقم‌های ۷ هفته گذشته رسیده و امیدها به نهایی شدن دور جدید اقدامات محرک مالی دولت امریکا به دلیل مخالفت کنگره کمرنگ شده است.

افزایش سوددهی اوراق قرضه موجب بالا رفتن هزینه فرصت سرمایه‌گذاری در بازارهای امنی نظیر بازار طلا می‌شود. قیمت طلا از ابتدای امسال میلادی تاکنون بیش از ۲۸ درصد رشد داشته است.

جفری سیکا تحلیلگر بازار طلا در این باره گفت: «در صورتی که بسته محرک مالی جدیدی در امریکا به اجرا گذاشته شود و وضعیت آشفته‌ای بر تحولات انتخاباتی امریکا حاکم شود، احتمال هجوم مجدد سرمایه‌گذاران به سمت بازار طلا و رکورد شکنی مجدد فلز زرد افزایش می‌یابد.»

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره روز جمعه با ۴.۷ درصد کاهش به ۲۶ دلار و ۲۴ سنت رسید و در آستانه نخستین کاهش هفتگی پس از ۹ هفته افزایش متوالی قرار گرفت.

ارسال نظر: