کدخبر: 944

پیری زود رس چیست؟

روان درمانگر تحلیلی گفت: سختی کار و انجام همزمان چند فعالیت نه تنها موجب فشار روانی و خستگی می‌شود، بلکه جسم را فرسوده و انسان را معرض پیری زودرس قرار می‌دهد.

سارا اکبرزاده اظهارکرد: کم تحرکی، ‌افکار منفی، ‌افسردگی و تغذیه نامناسب از جمله دیگر عوامل مهم تاثیرگذار بر روند پیری زودرس به شمار می‌رود و در کنار این موارد چنانچه فردی زمان مناسب و معینی را برای خواب و استراحت خود در نظر نگیرد، ‌فرسودگی به سرعت جسم را از کار خواهد انداخت.

وی ادامه داد: شکست روحی و تغییر چهره و از جمله سفید شدن مو نشانه‌های ظاهری علایم پیری زودرس هستند اما در این ارتباط به راحتی نمی‌شود از عوامل ژنتیکی و وراثتی گذشت زیرا پیری زودرس یک از مشکلاتی است که در هر سنی از زندگی می‌تواند رخ دهد و فشار روانی بسیار زیادی به وجود می‌آورد و از این رو نمی‌توان پیری زودرس و تبعات ناخوشایند آن را فقط به دوران سالمندی نسبت داد.

پیری زود رس

این روانشناس بالینی گفت: در کنار عوامل تاثیرگذار در پیری زودرس مواردی همچون سبک زندگی نامناسب و عدم رعایت اصول سلامت روان و بهداشت فردی را می‌توان به عنوان روند فرسایشی بدن محسوب کرد و از این رو افرادی که مشکل چاقی دارند و یا اینکه در مصرف سیگار و دخانیات و همچنین مشروبات الکلی تجدید نظر نمی‌کنند، نسبت به دیگران زودتر به سمت پیری زودرس حرکت می‌کنند.

اکبرزاده تصریح کرد: در زمانی که فرد یا افراد جامعه مدام به دنبال تامین نیازهای ضروری زندگی بیش از پیش فعالیت داشته و فکر و خیال، استرس و فشارهای عصبی در همه حال بخش جدایی ناپذیر از این موارد نیست، روند پیر شدن در اینگونه مواقع سرعت بیشتری خواهد داشت و خطر بروز اختلالات روانی و شیوع زوال عقل را در بین افراد بیشتر می‌توان مشاهده کرد.

پیری زود رس

وی افزود: سلامتی هر فردی به رعایت اصول بهداشتی و سبک زندگی آن باز می‌گردد به نحوی که فرد یا افرادی که در دوران حیات خود به مواردی همچون افکار منفی، استرس و اضطراب، خواب و تغذیه مناسب، قرار گرفتن در معرض انواع آلودگی ها، مصرف آب و بهره کشی بیش از حد جسم و مغز، ‌توجه لازم نمی‌کنند، ‌بطور حتمی در معرض پیری زودرس قرار دارند.

این متخصص روانپزشک با بیان اینکه پیری زودرس جنسیت نمی‌شناسد، گفت: برنامه‌ریزی برای کارهای روزانه و در کنار این موارد توجه به انجام فعالیت‌های ورزشی و تفریحی نه تنها می‌تواند از بروز بسیاری از آسیب‌ها بر جسم و روان فرد یا افراد جلوگیری کند بلکه مانعی بر سر راه پیری زودرس، که افراد بیشماری از جوامع امروز از این اختلال روان تنی غافل هستند، خواهد بود. ‌

ارسال نظر: