کدخبر: 904

خبری برای متقاضیان مسکن ملی در تهران

محبت خواه ، مدیرکل راه‌ و شهرسازی استان تهران به بسته شدن پرونده مسکن مهر تا پایان امسال اشاره کرد و گفت: طرح اقدام ملی مسکن استان در مرحله احراز شرط سکونت قرار دارد.

این روزها بسیاری از شهروندان به دنبال گران شدن زمین و مسکن در تهران، نگران خرید یا تهیه خانه هستند و دولت نیز طرح اقدام ملی مسکن را برای پاسخگویی به این دغدغه کلید زده‌ است تا جمع قابل توجه دیگری نیز صاحب خانه شوند.

مدیرکل راه‌وشهرسازی استان تهران تعداد واحدهای افتتاح شده مسکن مهر در استان تهران از ابتدا تاکنون را ۹۶ هزار و ۹۴۲ واحد برشمرد و گفت: سهم استان در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۰۰ هزار و ۲۱۱ واحد بود که ۹۷ درصد آن تاکنون به بهره‌برداری رسیده‌است.

خلیل محبت‌خواه افزود: ۲ هزار و ۷۸۱ واحد باقی مانده مسکن مهر نیز در مرحله نازک‌کاری است و در مجموع پیشرفت فیزیکی آنها به ۹۹ درصد می‌رسد.

مسکن-ملی۱

وی با بیان اینکه یک هزار و ۴۶۲ واحد از تعهد راه‌وشهرسازی استان فاقد متقاضی به شمار می‌رود، بیان کرد: برای ۸۷ هزار و ۱۷۲ واحد از تعهد این اداره‌کل پایان کار و برای ۹۲ هزار و ۵۵۰ واحد کارت اقساط صادر شده است.

وی تصریح کرد: از میان سه هزار و ۲۵۹ واحد مسکن مهر مورد تعهد این اداره‌کل هم یکهزار و ۳۵۲ واحد خود مالک و ۴۴۵ واحد پروژه‌های دارای مشکل حقوقی تعاونی ۹۹ ساله و تفاهمنامه سه‌جانبه است.

متولی ۲۱۸ هزار و ۴۸۸ واحد نیز بخش‌های دیگر است

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: از میان ۳۱۸ هزار و ۶۹۹ واحد مسکن مهر تعهد این استان در همه بخش‌ها، ۱۰۰ هزار و ۲۱۱ واحد تعهد این اداره‌کل، ۳۸ هزار و ۵۲۶ واحد تعهد بنیاد مسکن، ۹۵ هزار و ۷۴۵ واحد مسئولیت شهر پرند، ۸۱ هزار و ۱۲۴ واحد پردیس و سه هزار و ۹۳ واحد مربوط به شهر اندیشه است.

وی با اشاره به اینکه مسئولیت احداث مسکن مهر در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر با اداره‌کل راه و شهرسازی و زیر ۱۰۰ هزار نفر با بنیاد مسکن است، تاکید کرد: ۸۱ درصد از ۳۱۸ هزار و ۶۹۹ واحد مسکن مهر همه بخش‌های استان تهران شامل اداره‌کل راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، شهرهای جدید پرند، پردیس و اندیشه به مرحله بهره‌برداری رسیده ‌است.

محبت‌خواه اعلام کرد: از میان این تعداد مسکن مهر هم‌اکنون ۳۴ هزار و ۵۲۰ واحد در مرحله نازک‌کاری قرار دارد که به این ترتیب مجموع پیشرفت فیزیکی آنها به ۹۵ درصد می‌رسد.

وی اظهارکرد: در مجموع ۲ هزار و ۵۹۵ واحد مسکن مهر فاقد متقاضی است که یکهزار و ۴۶۲ واحد از آنها در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر و مابقی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر استان تهران قرار دارد.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در مجموع پایانکار ۱۶۳ هزار و ۴۵۸ واحد و کارت اقساط ۲۲۵ هزار و ۱۶۳ واحد صادر شده است.

وی اضافه کرد: همچنین در کل، شرایط احداث مسکن مهر در استان تهران متفاوت از سایر استانهاست زیرا وزارت راه و شهرسازی به طور مستقیم مسئولیت اجرای طرح در شهرهای جدید پرند، پریس و اندیشه را بر عهده دارد.

مسکن-ملی

تعهد استان در طرح اقدام ملی بیش از ۷۳ هزار واحد است

مدیرکل راه‌وشهرسازی استان تهران در ادامه به وضعیت طرح اقدام ملی مسکن در این استان اشاره کرد و گفت: مجموع تعهد تولید مسکن در این استان ۷۳ هزار و ۸۵ واحد در نظر گرفته شده‌ که از این میان ۴۳ هزار و ۷۴۶ واحد در شهر تهران، ۱۷ هزار و ۴۸۵ واحد در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و ۱۱ هزار و ۸۵۴ واحد در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت احداث می‌شود.

محبت‌خواه ادامه‌داد: در مرحله نخست ثبت‌نام ۶۶ هزار و ۵۹۰ نفر نام‌نویسی کردند که از این میان هفت هزار و ۷۰۰ واحد در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر، ۱۲ هزار و ۸۹۰ نفر در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر و ۴۶ هزار نفر در شهرهای جدید ثبت‌نام کرده‌اند.

وی افزود: طی مرحله دوم ثبت‌نام در مجموع ۲۱ هزار و ۹۶۸ متقاضی درخواست خود را ثبت کردند که از این میان یکهزار و ۳۱۲ واحد مربوط به شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر، سه هزار و ۳۱۲ نفر مربوط به شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و ۱۷ هزار و ۳۴۴ نفر مربوط به شهرهای جدید هستند.

اقدام ملی در مرحله احراز شرط سکونت قرار دارد

مدیرکل راه‌وشهرسازی استان تهران بیان کرد: پالایش اولیه متقاضیان ثبت‌نامی مرحله اول پایان یافته و هم‌اکنون در مرحله احراز شرط سکونت است و پس از این مرحله تایید نهایی انجام و بلافاصله افتتاح حساب در بانک مسکن به صورت اتوماتیک انجام می‌گیرد تا متقاضیان در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ ۳۰ میلیون تومان و در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر و شهرهای جدید مبلغ ۴۰ میلیون تومان در مرحله نخست واریز کنند.

محبت‌خواه به شرایط متقاضیان طرح اقدام ملی نیز اشاره ‌کرد و اظهارکرد: متقاضی باید متاهل یا سرپرست خانوار باشد و زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل سن ۳۵ سال می‌توانند ثبت‌نام کنند.

وی دریافت نکردن تسهیلات ساخت یا خرید از ابتدای سال ۱۳۸۴ تاکنون را شرط دیگر برای متقاضیان عنوان و اضافه کرد: متقاضی و افراد تحت تکفل باید فاقد زمین یا واحد مسکونی از ابتدای سال ۱۳۸۴ به بعد باشد و فرم «ج» سبز داشته و حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا داشته باشد که البته این شرط در مورد شهرهای جدید و متقاضیان ساکن شهر تهران صدق نمی‌کند.

ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن از اسفند سال ۱۳۹۸ شروع شد و بناست طی روزهای آینده عملیات اجرایی ۱۰ هزار واحد آن با حضور رئیس‌جمهوری آغاز شود.

ارسال نظر: