کدخبر: 2578

چگونه قد بلندی داشته باشیم ؟

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره مصرف شیر گفت: شیر یکی از مواد غذایی مهم در هرم غذایی است که باید روزانه بین یک تا دو لیوان شیر، ماست، دوغ و یا کشک مصرف شود البته در دوران بارداری این مقدار به سه واحد در روز و در دوران شیردهی به چهار واحد تبدیل می‌شود.

دکتر ضیاالدین مظهری؛ متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره مصرف شیر گفت: به طور متوسط بدن ما به ۸۰۰ میلی گرم کلسیم در روز نیاز دارد. وقتی یک لیوان شیر می‌نوشیم به اندازه ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلی گرم کلسیم وارد بدن می‌شود.

او با اشاره به کاهش مصرف شیر در کشور، افزود: برای علاقمند کردن کودکان به مصرف شیر می‌توانیم شیر را به صورت مخلوط با بستنی یا با آبمیوه به کودک بدهیم. مصرف شیر به همراه بادام پوست کنده و آسیاب شده باعث افزایش سرعت رشد قدی کودکان می‌شود.

قد بلند

این متخصص تغذیه با بیان اینکه مصرف شیر می‌تواند آرامش شبانه‌ای را در افراد ایجاد کند، گفت: به بیماران بدخواب توصیه می‌کنیم برای خواب آرام شبانه، شیر را به همراه، سیب یا موز، خرما یا عسل مصرف کنند.

او ادامه داد: مصرف نصف لیوان شیر به همراه یک عدد سیب در شب، علاوه بر اینکه اثر تصفیه‌ای در بدن دارد، برای افرادی که دچار خواب ناآرام هستند، خواب‌آور است.

دکتر مظهری گفت: مصرف شیر به همراه خرما ارزش غذایی آن را بالا می‌برد. خرما به عنوان یک منبع قندی بسیار ارزشمند حاوی منیزیم و آهن نیز است که هم برای خونسازی و هم برای رفع گرفتگی عضلات مفید است.

او افزود: موز منبع خوبی از ویتامین‌های C، A، ویتامین‌های گروه B، پتاسیم، کلسیم و منیزیم است و مصرف شیر به همراه این میوه باعث بالا رفتن ارزش غذایی این نوشیدنی می‌شود.

این متخصص تغذیه گفت: شیر و عسل در صورتی که عسل طبیعی باشد یک درمان بسیار مفیدی برای بسیاری از بیماری‌ها است. عسل طبیعی با هر مواد غذایی که مخلوط شود می‌تواند برای درمان بیماری‌ها به کار رود. شیر و عسل در درمان سرماخوردگی بسیار اثربخش است.

او گفت: افرادی که شیر را تحمل نمی‌کنند و حساسیت به لاکتوز شیر دارند، می‌توانند شیر را به صورت شیربرنج یا فرنی استفاده کنند که تحمل لاکتوز را برای آنها آسان تر کند.

دکتر مظهری خاطرنشان کرد: مادران شیرده باید حتما از منابع حاوی کلسیم از جمله شیر در برنامه غذایی روزانه خود استفاده کنند چون به همراه شیری که به نوزاد خود می‌دهند کلسیم و ویتامین‌های گروه ب کمپلکس یا B۲ از طریق شیر به بچه منتقل می‌شود و عدم استفاده از تغذیه مناسب در دوران شیردهی باعث می‌شود زنانی که زایمان پی در پی می‌کنند و بچه شیر می‌دهند زودتر به آرتروز و پوکی استخوان دچار شوند.

او گفت: همه چیز باید در حد متعادل مصرف شود اگر شیر در دسترس نبود افراد می‌توانند از خانواده کلم‌های پخته یا کنجد یا از شیربادام یا شیرسویا استفاده کنند.

ارسال نظر: