کدخبر: 2230

مسکن99 /وام جدید مسکن + متقاضیان وام بخوانند

مسوولان شبکه بانکی و متولی بخش مسکن امروز درخصوص اعمال برخی تغییرات در نوعی از تسهیلات مسکن تصمیم‌گیری می‌کنند.

مسکن در سال های اخیر با افزایش قیمت رو به رو بوده . مسکن ملی از زمان احمدی نژاد ساخته شد. مسکن ملی به منظور کاهش قیمت خانه ساخته شد . مسکن ملی ساخته شد تا افراد کم درآمد جامعه امکان خانه دار شدن برایشان محیا شود. مسکن  ملی این روزهال تغییرات زیادی داشته است.​

محبت خواه گفت: ثبت نام جدید اقدام ملی مسکن در استان تهران برای ۸۰۰ واحد نصیر شهر رباط کریم باز خواهد شد و در سایر شهرها نیز مطابق با ظرفیت قبلی (ظرفیت تکمیلی) اعلام خواهد شد.​

روز گذشته خبری به نقل از متولی مسکن در وزارت راه وشهرسازی منتشر شد مبنی بر اینکه سقف تسهیلات مسکن افزایش خواهد یافت و امروز ۱۷ دی در جلسه‌ای درخصوص افزایش رقم تسهیلات مسکن تصمیم‌گیری خواهد شد.

در این خبر که روز گذشته به نقل از متولی مسکن منتشر شد اعلام شد: امکان افزایش سقف تسهیلات مسکن در جلسه‌ای با مسوولان بانک مرکزی وجود دارد که در این جلسه درخصوص افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن و همچنین میزان این افزایش تصمیم‌گیری خواهد شد و این افزایش با توجه به بررسی‌های انجام شده و منابعی خواهد بود که بانک مرکزی می‌تواند به این امر تخصیص دهد. در حالی‌که در این خبر که روز گذشته منتشر شد از احتمال افزایش تسهیلات خرید و ساخت مسکن صحبت شده است، اما پیگیری‌های روز گذشته نشان داد در جلسه‌ای که امروز با حضور مدیران ارشد بانکی، سیاست‌گذار پولی و مقامات بخش مسکن برگزار می‌شود قرار است درباره دو موضوع تصمیم‌گیری شود.

 مسکن

یک موضوع درخصوص افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن ملی (طرح اقدام ملی مسکن) از رقم ۱۰۰ میلیون تومان به ۱۵۰ میلیون تومان و موضوع دیگر درخصوص کاهش سود این تسهیلات برای سازنده‌ها از ۱۸ درصد به ۱۲ درصد است. قرار است در صورت نهایی شدن این تصمیم مابه‌التفاوت سود ۱۲ درصدی تا سود ۱۸ درصدی از سوی دولت به شبکه بانکی پرداخت شود.

در واقع اصل ماجرا حول محور این دو موضوع خواهد بود و تصمیمی از بابت رایزنی برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن در این جلسه وجود ندارد. این در حالی است که افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن یکی از توصیه‌های کارشناسی در مقطع زمانی فعلی به منظور رفع انجماد از بازار معاملات مسکن و کاهش عمق رکود از یکسو و تقویت قدرت خرید متقاضیان مصرفی مسکن از سوی دیگر است. با این حال برخلاف وجود این ضرورت و توصیه کارشناسان و نیاز بازار، تصمیمی در میان سیاست‌گذاران برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن وجود ندارد.​هزینه رهن و اجاره تحت تاثیر افزایش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر افزایش یافته و معمولا میزان اجاره‌ها در مناطق جنوبی و متوسط شهر، از میزان درآمد افراد بالاتر رفته است.

مدیر کل راه‌وشهرسازی استان تهران گفت: امکان ثبت نام مسکن ملی در استان تهران ایجاد شده و تا چند روز آینده ثبت نام آغاز می‌شود.

خلیل محبت خواه مدیرکل راه‌وشهرسازی استان تهران، با بیان این خبر که ثبت نام جدید اقدام ملی مسکن در استان تهران برای ۸۰۰ واحد نصیر شهر رباط کریم باز خواهد شد و در سایر شهرها نیز مطابق با ظرفیت قبلی (ظرفیت تکمیلی) اعلام خواهد شد، گفت: طبق مصوبه هشتاد و دومین صورتجلسه شورای مسکن استان و تاکید اسلامی وزیر راه‌وشهرسازی در خصوص تعیین تکلیف وضعیت متقاضیان طرح اقدام ملی تولید مسکن، متقاضیان فاقد آورده اولیه پس از ۳ بار اعلام هشدار و ۳ مرتبه تمدید زمان پرداخت و همچنین ۳ مرتبه ارسال پیامک از سامانه اقدام ملی حذف شدند تا این امکان برای سایر شهروندان فراهم شود.

 مسکن

محبت خواه با بیان اینکه در ۱۶۳ شهر ثبت نام جدید مسکن ملی ظرف این هفته آغاز می‌شود، گفت: صاحبان پروژه‌های خود مالک و تعاونی‌ها می‌توانند از تسهیلات اقدام ملی استفاده کند؛ مشروط بر آنکه متقاضیان واجد شرایط باشند.

مدیر کل راه‌وشهرسازی استان تهران توضیح داد: اداره کل راه و شهرسازی استان تهران عملیات اجرایی پروژه‌های اقدام ملی تولید مسکن را علاوه بر تهرانسر در سایت‌های شهریار، رباط کریم، قرچک، اسلامشهر و پاکدشت آغاز کرده است.

او با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی تهرانسر به ۲۰ درصد رسیده است، گفت: تمامی سازندگان و پیمانکاران این پروژه طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در حال اجرای این پروژه هستند و با همکاری تمامی دستگاه‌ها این پروژه در حال ساخت است.

به گفته محبت خواه، عملیات اجرایی پروژه‌های شهرهای استان تهران از جمله ایوانکی و شهریار هم در مرحله عملیات خاکی است.

او با بیان اینکه طرح اقدام ملی مسکن نیاز به مساعدت شهرداران برای صدور پیش پروانه دارد، افزود: اعمال تخفیف نرخ عوارض، صدور پروانه (۵۰ درصد) و تقسیط نرخ عوارض و صدور پروانه تا دو سال از جمله اقداماتی است که باید در دستور کار قرار بگیرد.

ثبت‌نام اولیه طرح اقدام ملی مسکن ارزش معاملاتی ندارد

 مسکن

او با اشاره به اقدام برخی افراد سودجو برای خرید امتیاز مسکن ملی از متقاضیان افزود: ثبت‌نام اولیه طرح اقدام ملی مسکن ارزش معاملاتی ندارد و خرید و فروش آن غیر قانونی است و ثبت نام در سامانه به معنای عضویت یا تخصیص واحد نیست.

مدیرکل راه وشهرسازی ادامه داد: از آنجا که برای متقاضیان این واحدها تا زمان اتمام اقساط تسهیلات آن که ۱۵سال است هیچگونه سندی صادر نمی‌شود، بنابراین کسانی که می‌خواهند با وعده‌ها و تبلیغات افراد سودجو، اقدام به خرید امتیاز این واحدها کنند به نتایج اقدام خود نیز فکر کنند.

محبت خواه در پایان بیان کرد: چنانچه افراد دارای امتیاز، اقدام به واگذاری امتیاز خود به غیر کنند این کار تخلف محسوب می‌شود و ضمن برخورد قانونی با فرد متخلف، امتیاز او باطل می‌شود و فرد یا افراد خریدار نیز از هیچ حقوقی بهره‌مند نخواهند شد.

بررسی نرخ رهن و اجاره در محلات و مناطق مختلف، نشان‌دهنده افزایش نرخ‌هاست به طوری که برای رهن یک واحد ۴۹متری در خیابان دامپزشکی باید ۱۳۰میلیون تومان پرداخت و یا در محدوده خیابان جیحون برای اجاره واحدهای ۴۵ تا ۵۸ متری مبالغی بین ۵۰ تا ۷۵ میلیون رهن و ماهانه یک تا ۲ میلیون تومان اجاره در نظر گرفت.

در سایر محلات به نسبت باید هزینه‌های بیشتری در نظر گرفت به طوری که در دروازه شمیران برای اجاره واحدهای ۱۰۰ تا ۱۲۰متری باید ۲۵۰ تا ۴۰۰میلیون رهن و ماهانه بین ۱.۵ تا ۶ میلیون تومان پرداخت کنید.

 در مناطق شمالی شهر مبالغ اجاره بها تقریبا چند برابر می شود و از ۱۰ تا بیش از ۳۰ میلیون تومان باید برای اجاره ماهانه در نظر بگیرید.

محدوده

متراژ

میزان رهن

میزان اجاره

سیدخندان، دبستان

50متر

50میلیون

3.200میلیون

سیدخندان، دبستان

90متر

170میلیون

3میلیون

دروازه شمیران، خورشید

100متر

250میلیون

1.500میلیون

دروازه شمیران،قائن

120متر

400میلیون

6میلیون

میدان صد نارمک

85متر

200میلیون

2میلیون

ولنجک

170متر

300میلیون

33میلیون

زعفرانیه

185متر

300میلیون

16میلیون

پاسداران

125متر

100میلیون

5میلیون

شهرک راه‌آهن، بنفشه

145متر

350میلیون

--

شهرک راه‌آهن، میدان ساحل

130متر

200میلیون

7میلیون

جردن، بهرامی

400متر

یک میلیارد

15میلیون

دروس، محسنیان

100متر

850میلیون

---

فردوس، سازمان برنامه

75متر

150میلیون

3میلیون

یوسف آباد

60متر

120میلیون

3.500میلیون

دولت، کیکاووس

120متر

100میلیون

7میلیون

صادقیه

127متر

160میلیون

4.200میلیون

یوسف‌آباد،‌مدبر

85متر

450میلیون

یک میلیون

یوسف آباد،‌جهان آرا

135متر

300میلیون

8میلیون

فرمانیه، اندرزگو

150متر

350میلیون

18میلیون

هروی، حسین آباد

75متر

180میلیون

5میلیون

محمودیه

135متر

320میلیون

15میلیون

گاندی

85متر

100میلیون

15میلیون

ظفر

110متر

100میلیون

10میلیون

شهید عراقی

100متر

100میلیون

8میلیون

میرداماد، فریدافشار

150متر

150میلیون

17میلیون

دروس، هدایت

305متر

800میلیون

28میلیون

سهروردی، صابونچی

105متر

100میلیون

6میلیون

قلهک، خاقانی

140متر

300میلیون

10میلیون

وزرا

230متر

200میلیون

5میلیون

دامپزشکی، قلیچ‌خانی

49متر

130میلیون

---

سپه، جیحون

52متر

75میلیون

یک میلیون

جیحون، هاشمی

58متر

50میلیون

2میلیون

کارون، مالک اشتر

45متر

50میلیون

2میلیون

بلوار گلاب

110متر

100میلیون

4.500میلیون

تجریش

250متر

یک میلیارد

30میلیون

ارسال نظر: