کدخبر: 2131

با چای بامیه خود را لاغر کنید

بامیه یکی از چای های مطرح در شمال ایران است که در ایران طرفداران ناب خودش را دارد در ادامه میتوانید با 8 مورد از خواص چای بامیه

 

 چای گل بامیه یک چای گیاهی است که با دم کشیدن گیاه چای گل بامیه در آب جوش درست میشود. چای گل بامیه نظیر چای کرن بری طعمی ترش دارد که میتوانید آنرا هم به‌ صورت گرم و هم به صورت سرد بنوشید، تحقیقات انجام شده پرده از خواص چای گل بامیه برداشته و نشان داده که این نوشیدنی مفید میتواند فشار خون را کاهش بدهد، با باکتری‌ها مبارزه کند و حتی منجر به کاهش وزن شود. دراین پست به 8 فایده‌ی نوشیدن چای گل بامیه اشاره می کنیم.

 ۱. غنی از آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که با ترکیباتی به اسم رادیکال‌های آزاد می‌جنگند و مانع آسیب انها به سلول‌ها می شوند. چای گل بامیه سرشار از آنتی اکسیدان‌های قوی است و بهمین دلیل می تواند به پیشگیری از آسیب و بیماری‌های ناشی از ایجاد رادیکال‌های آزاد کمک کند.

در مطالعه‌ای روی موش‌ها، عصاره‌ی گل بامیه سبب افزایش آنزیم‌های آنتی اکسیدانی و کاهش تاثیرات زیان آور رادیکال‌های آزاد تا حدود 92 درصد شده بود. مطالعه‌ای دیگر نیز یافته‌های مشابهی عرضه داد و معلوم شد بخش‌هایی از گیاه گل بامیه مثل برگ‌ها، دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی هستند.

۲. کاهش فشار خون

یکی از مهم‌ترین و شناخته شده‌ ترین خواص چای گل بامیه، قابلیت آن در کاهش فشار خون است. فشار خون بالا کم کم دوران میتواند فشار زیادی به قلب وارد کرده و سبب ضعف آن شود.

فشار خون بالا سبب افزایش ریسک بیماری‌های قلبی نیز میشود. مطالعات مختلفی دریافته‌اند چای گل بامیه می تواند هم فشار خون سیستولیک و هم فشار خون دیاستولیک را پایین بیاورد.

به گزارش شمانیوز در مطالعه‌ای به 65 فرد دچار فشار خون بالا، چای گل بامیه یا دارونما داده شد. بعد از ۶ هفته، آنهایی که چای گل بامیه نوشیده بودند، نسبت به افرادی که دارونما مصرف کرده بودند کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک داشتند.

هر چند چای گل بامیه میتواند راهی بی‌خطر و طبیعی برای کاهش فشار خون بالا باشد، اما مصرف آن به افرادی که  هیدروکلروتیازید، داروئی که برای درمان فشار خون بالا تجویز میشود، مصرف میکنند توصیه نمیشود زیرا ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کند.چای بامیه

۳. کاهش چربی خون

بعضی مطالعات دریافته‌اند که چای گل بامیه علاوه بر کاهش فشار خون، می تواند سطح چربی خون را نیز که ریسک فاکتور دیگری برای بیماری‌های قلبی است پایین بیاورد. در مطالعه‌ای 60 فرد مبتلا به دیابت، چای گل بامیه یا چای سیاه نوشیدند. بعد از یک ماه، آنهایی که چای گل بامیه نوشیده بودند، سطح کلسترول HDL شان بالا رفته و کلسترول کلی و کلسترول بد یا همان LDL خون‌شان کاهش یافته بود.

اما بیشتر مطالعات آن گونه نتیجه گرفته‌اند که فواید نوشیدن چای گل بامیه برای کاهش چربی خون، محدود به افرادی میشود که دچار بیماری‌های خاصی چون دیابت یا سندرم متابولیک هستند.

۴. تقویت سلامت کبد

کبد شما عملکردهای بسیار مهمی را در بدن به عهده دارد؛ از ساخت پروتئین گرفته تا ترشح زرداب برای تجزیه‌ی چربی. مطالعات انجام شده نشان داده که چای گل بامیه می تواند سلامت کبد را التیام بخشیده و به عملکرد موثر آن کمک کند. پژوهشی که روی 19 فرد دچار اضافه وزن انجام شد دریافت مصرف عصاره‌ی گل بامیه به مدت 12 هفته میتواند استئاتوز کبدی را التیام بدهد. استئاتوز کبدی در اثر تجمع چربی در کبد ایجاد شده که می تواند منجر به نارسایی کبد شود.

یکی از مهم ترین و شناخته شده‌ ترین خواص چای گل بامیه، قابلیت آن در کاهش فشار خون است

5. کمک به کاهش وزن

مطالعات مختلفی نشان داده‌اند که چی گل بامیه میتواند به کاهش وزن کمک کرده و با چاقی مبارزه کند. آزمایشی که روی 36 فرد دچار اضافه وزن انجام شد نشان داد بعد از 12 هفته، عصاره‌ی گل بامیه توانسته بود از وزن بدن، چربی بدن، شاخص توده‌ی بدنی و نسبت سایز لگن به درو کمر، کم کند.چای بامیه

۶. شامل ترکیباتی است که میتواند به جلوگیری از سرطان کمک کند

گل بامیه سرشار از پلی فنول‌هاست که ترکیباتی هستند با خاصیت ضد سرطانی قوی. مطالعات نشان داده عصاره‌ی گل بامیه، تاثیرات بالفعل‌ روی سلول‌های سرطانی دارد؛ یعنی میتواند رشد آن ها را مختل کرده و از تهاجم سلول‌های سرطانی کم کند. ضمنا معلوم شده که عصاره‌ی گل بامیه میتواند سلول‌های سرطانی معده را تا حدود 52 درصد مهار کند.

۷. مبارزه با باکتری‌ها

باکتری‌ها میکروارگانیسم‌های مجزایی هستند که میتوانند سبب عفونت‌های زیادی بشوند، از برونشیت گرفته تا ذات الریه و عفونت‌های سیستم ادراری. گل بامیه علاوه بر خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی می تواند با عفونت‌های باکتریایی نیز مبارزه کند.

۸. یک چایی خوش مزه که آسان هم درست میشود

چای گل بامیه علاوه بر فوایدی که برای سلامتی شما دارد، خوش مزه بوده و بدون دردسر به سهولت در منزل تهیه می شود. کافیست کمی از گل‌های خشک شده‌ی بامیه را در قوری ریخته و روی آن آب جوش بریزید و بگذارید 5 دقیقه دم بکشد. اگر دوست دارید می توانید با کمی عسل آنرا شیرین کنید و بنوشید.

ارسال نظر: