کدخبر: 251

افشاگری مرجانه گلچین / چه بلاهایی سرش آمده است + عکس

مرجانه گلچین: متاسفانه اگر یک تهیه کننده دستمزد منِ بازیگر را براساس قراردادم ندهد به هیچ عنوان نهادی وجود ندارد که بتوانم به صورت قانونی دستمزدم را دریافت کنم.

مرجانه گلچین ، پیرامون نبود نهاد واحد برای پیگیری قراردادهای بازیگران گفت: متاسفانه اگر یک تهیه کننده دستمزد منِ بازیگر را براساس قراردادم ندهد به هیچ عنوان نهادی وجود ندارد که بتوانم به صورت قانونی دستمزدم را بگیرم.

گلچین در همین راستا ادامه داد: خانه سینما به عنوان تنها صنف فعال در این عرصه باید در هنگام مشکلات موجود برسر قرارداد و یا عدم پرداخت دستمزد بازیگران جوابگو باشد اما عملاً به عنوان یکی از اعضای خانه سینما سالانه یکبار آن هم برای پر کردن برگه مالیاتی خود و همچنین پرداخت حق عضویت سالانه‌ام به این نهاد می روم زیرا هیچ کاربرد دیگری ندارد.

به گزارش گروه هنری رکنا، مرجانه گلچین خانه سینما را نهادی منعفل خواند و اضافه کرد: معمولا هر صنفی باید از اعضایش حمایت کند، حال و احوال اعضا را بپرسد و بداند که هر کدام در چه وضعیتی به سر می‌برند، خانه سینما اصلا خبر ندارد که یک بازیگر ممکن است شش سال خانه نشین شده باشد اما در نقطه مقابل بازیگر دیگری در سال شش اثر روی پرده داشته باشد.

گلچین در همین رابطه تاکید کرد: در مورد عدم پرداخت دستمزدهای بازیگران خانه سینما باید راساً پاسخگو باشد اما هیچوقت چنین اتفاقی نمی‌افتد و خانه سینما در کل قدرتی هم ندارد که بتواند به چنین مسائلی رسیدگی کند، من به عنوان یک عضو فقط و فقط سالهاست حق عضویت خانه سینما را می‌دهم و حتی بابت بلیت‌های جشنواره فیلم فجر بدترین سینما و بدترین سانس‌ها نصیبم شده که همیشه عطایش را به لقایش بخشیده ام.

مرجانه گلچین خانه سینما را خانه بعضی بازیگران خاص دانست و اظهار کرد: من در خانه سینما کاملاً بیگانه‌ام، خانه سینما خانه همین چند بازیگر محدودی است که همیشه در همه فیلم‌ها بازی می‌کنند، وقتی خانه سینما خبر ندارد که اکثریت بازیگران پیشکسوتش در مریضی و بی پولی به سر می‌برند چطور می‌توان اسم این نهاد را خانه گذاشت. خانه محلی است که اعضایش به آن پناه می برند اما خانه سینما برای ما هیچ وقت چنین جایی نبوده است.

مرجانه گلچین درباره عدم پرداخت قرارداد بازیگران ادامه داد: برای شخص من چندین بار پیش آمده که قراردادهایم به تاخیر افتاده و دستمزد به نحوه درستی پرداخت نشده است، اما در این موارد هم هیچ نهاد و یا صنفی برای احقاق حق و حقوق ما وجود نداشته و اگر دستمزد ما با تاخیر هم پرداخت شده از سر رو دربایستی تهیه کننده با من بوده و اگر نه هیچ کمکی به من نشده است و اگر نه اگر تهیه کننده دستمزد من را پرداخت نمی‌کرد هم هیچ اتفاقی نمی‌افتاد و دستم به جایی بند نبود، من تهیه کننده را به نان و نمکی که با هم خوردیم قسم دادم تا دستمزدم را پرداخت کند.

خانم گلچین خاطرنشان کرد: به طور معمول دستمزد ما بازیگران مبلغ ناچیزی است که آن هم با یکسال تاخیر پرداخت می‌شود، از نظر من حضور نهادی قانونی برای احقاق حق بازیگران در خصوص قراردادها و دستمزدها به شدت واجب و لازم است. نهادی که بتواند وضعیت ناگوار فعلی را بهبود بخشد تا بازیگران تا این حد در غربت نمانند.

ارسال نظر: